2012 m. spalio 17 d., trečiadienis

Ana Kozlovskaja, psichologijos II kursas, tema: "Viešojo transporto etnografija"

Viešasis transportas vieta, kur galima stebėti įvairų žmonių elgesį, bei pastebėti bendras elgesio tendencijas. Tačiau viešojo transporto keleivių elgesys dažnai priklauso nuo to ar žmogus važiuoja vienas ar su pažįstamų kompanija.



Viešojo transporto keleiviai dažnai  važiuodami ilsisi nuo darbų, snaudžia, arba tiesiog apsimeta miegančiais. Galbūt kartais taip tiesiog norima atsiriboti nuo transporto aplinkos ir žmonių. Šioje nuotraukoje matome merginą sėdinčią užmerktomis akimis ir parėmusią galvą ranka. Kadangi aplinkui nėra daug žmonių, ji laisvai snaudžia. Galbūt užsidengdama ranka veidą, ji slepia savo nuovargį, mieguistumą. Tačiau matome, kad savo daiktus kompaktiškai ji prispaudusi prie savęs. Važiuojant viešuoju transportu nėra pasitikėjimo visais žmonėmis. 


Būdami su nepažįstamais, žmonės vengia akių kontakto. Matome, kad autobuso keleiviai žiūri pro langus, arba į autobusų sienas, bet nežiūri į žmones, stengiasi vengti bet kokio kontakto.  Priekyje sėdinti moteris net nenusiėmusi saulės akinių, nes nesiruošia užmegzti akių kontakto. Žmonės saugo savo daiktus, bei kompaktiškai juos laiko. Dažniausiai visų minos labai rimtos ir susirūpinusios. Matome priekyje sėdinčią moterį – susiraukusią, tvirtai įsikibusią į savo rankinę.


Dažnai žmonės važiuodami viešuoju transportu, norėdami užimti save, ar tiesiog ignoruodami kitus ilgai naršo savo mobiliajame telefone. Matome merginą, pasinėrusią į mobilųjį. 

Matome moterį ir merginą. Abi jos sėdi prie lango. Šalia esanti  vieta paliekama kitam žmogui, kad jis galėtų netrukdomai atsisėsti pats ir kad netrukdytų jau sėdinčių žmonių. Tiek moteris, tiek mergina rankose laiko telefoną – tiek komunikacijos priemonę, tiek kitų ignoravimo įrankį. Daiktai kompaktiškai sudėti ant kelių, merginos žvilgsnis nukreiptas į vaizdą pro langą, moters sutelktas į mobilųjį. Nors jos galėjo atsisėsti kartu, nes tiek pas moterį tie pas merginą viena vieta laisva, tačiau jei yra galimybė žmonės stengiasi atsisėsti vieni. Taip pat dažniausiai yra sėdama prie lango ir šone esanti vieta paliekama kitam, kad netektų užmegzti kontakto praleidžiant žmogų atsisėsti .

Galima pastebėti, kad žmonės gana nepatiklūs kitų atžvilgiu, vengia bet kokio kontakto, važiuodami viešuoju transportu dažnai apie kažką mąsto, ilsisi ir nenori būti trugdomi. Dažniausiai taip elgiamasi, kai žmogus važiuoja vienas, be pažįstamų draugijos.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą