2012 m. spalio 18 d., ketvirtadienis

Ana Miniajeva, psichologijos II kursas, tema: "Viešojo transporto etnografija "





Viešas transportas – vieta, kur kiekvieną dieną vyksta netiesioginė žmonių sąveika. Nors čia matomi žmonės, kaip ir praeiviai gatvėse, trumpam prasilenkia, visuomenėje be jokio susitarimo nusistovėjo bendros elgesio viešajame transporte tendencijos. 

Pavyzdžiui, autobusų bei troleibusų keleiviai labiau linkę užimti tas vietas, prie kurių dar yra laisvų vietų. Nors viešajame transporte neįmanoma išvengti fizinių kontaktų, žmonės stengiasi išlaikyti pakankamą atstumą, nekliudyti bendrakeleivių. Kita situacija susidaro tada, kai transporto priemonė yra sausakimša: tokiu atveju keleiviai vengia akių kontakto, stengiasi ignoruoti šalia stovintį asmenį.






Nors šioje nuotraukoje nėra užfiksuoti keleivių veidai, iš galvų pasukimo rakurso galima teigti, kad dauguma keleivių žiūri pro langą, matyti, kad tarp žmonių yra išlaikomas pakankamas atstumas.


 

Moteris, demonstruojanti pageidavimą sėdėti viena. Visų pirma, ant gretimos kėdės padėtas maišas tarytum byloja „ši vieta jau užimta“, o jo savininkė, nekreipdama dėmesio į pro šalį prasispraudžiančius bendrakeleivius, nuolat žiūrėjo pro langą

Daugelis kelionių viešuoju transportu gali būti aprašytos panašiais siužetais: intensyviai apžiūrinėjami ką tik įlipę keleiviai, po kurio laiko jie vėl ignoruojami. Sėdintieji santūriai pasislenka kažkam ketinant įsitaisyti šalia, vėliau naujasis „kaimynas“ yra vėl probėgšmais apžiūrimas. Iš esmės autobusų bei troleibusų keleiviai laiką leidžia užsiimdami panašia veikla: vieni žiūri pro langą, snūduriuoja, kiti klausosi muzikos, treti skaito įvairiausias knygas, laikraščius, parduotuvių reklamas. 




Šis senyvo amžiaus vyras didžiąją kelionės dalį praleido vartydamas kažkokius popierius. Jis buvo taip užsiėmęs šia veikla, kad vos nepraleido savo stotelės. Taigi, viešasis transportas kartais gali tapti nepadarytų dienos darbų atlikimo vieta. Dažnai matomi mokiniai, studentai paskubomis besiruošiantys atsiskaitymams.



 Šios keleivės atsipalaidavimas atrodo neįprastas, kadangi ne kiekvienas su ausinukais  galėtų miegoti viešajame transporte. Iš to galima spręsti, kad mergina nejaučia jokios įtampos, visai neakcentuoja dėmesio į kitus keleivius.



Viešasis transportas šiais laikais yra akivaizdus individualizacijos pavyzdys, nes keleiviai visuomet stengiasi išlaikyti nuosavą erdvę.





Komentarų nėra:

Rašyti komentarą