2012 m. spalio 19 d., penktadienis

Miglė Strumskytė Psichologija 2k. "Kultūriniai elgesio modeliai Vilniaus viešajame transporte"


Daugelis iš mūsų (ypač studentija) viešuoju transportu Vilniuje naudojasi kasdien. Rodosi gan įprastas dalykas: nueiname į stotelę, laukiame autobuso, įlipame į autobusą, jei pasiseka randame laisvą vieta, atsisėdame, nukeliaujame iš taško A į tašką B, išlipame iš autobuso ir keliaujame savais keliais. Bet viskas paprasta tik iš pirmojo žvilgsnio. Peržvelkime viską iš naujo.
Atėjus į autobuso stotelę, ypač jei joje tuo metu laukia daugybė žmonių, į akis pirmiausia krenta jų  išsidėstymas stotelėje. Vieni sukioja viešojo transporto tvarkaraščius, antri – žvalgosi į pusę iš kurios turėtų pasirodyti autobusas, tretieji nekantriai vaikštinėja pirmyn atgal, likusieji ramiai sėdi, šnekučiuojasi, skaito. Įdomiausia dalis prasideda, kai galiausiai pasimato autobusas. Tvarkaraščiai nebesukinėjami, vaikščiojantieji sustingsta, ramiai sėdėję – įsitempia: visi net prisimerkę bando tolumoje įskaityti koks gi autobusas atvažiuoja?


Jei autobusas pasirodo tinkamas, žmonės pradeda rikiuotis, kartais net prie pačio kraštelio rizikuodami būti numušti atvažiuojančio autobuso veidrodėlio. Atsistojus ar arčiau kelio priėjus pirmajam žmogus – įvyksta grandininė reakcija. Dabar jau visti stojasi ir akivaizdžiai ar dvejodami artėja link pirmojo žmogaus. Autobusui privažiavus jo laukia trys pulkai žmonių: prie priekinių durų dvejojantieji ar juos įleis ir pasiruošę kuo greičiau sprukti link antrųjų durų (aišku yra atvejų, kai žmonės užsispiria ir net pradeda belsti vairuotojui į duris, kad jas atidarytų). Prie antrųjų durų dažniausiai stoviniuoja vyresniojo amžiaus žmonės – bet tai anaiptol ne taisyklė. Trečiąsias duris okupuoja jaunimas. Durys atsidaro, palaukiama kol baigusieji kelionę išlips, ir visas tuntas žmonių ima veržtis į vidų. Kelionė prasideda (jos šįkart plačiau neaptarinėsiu).



Galiausiai artėjant kelionės tikslui, žmonės palieka jaukias vietas autobuse ir vėl prasideda panika. Kartais švelni ir vos pastebima, kartais desperatiška ir laukinė. Vieni ima klausinėti „ar kitoje stotelėje lipsit?“, kiti tiesiog braunasi link durų. Šioje kelionės dalyje pasitaiko nemažai konfliktinių situacijų, ypač jei transporto priemonė perpildyta. Dažnai kyla nepasitenkinimas, jaunimas sarkastiškai guodžia vyresnio amžiaus žmones kad išlips ir išleis juos, šie tuo tarpu nenusileidžia. Privažiavus stotelę norintieji išlipti išlipa, nauji žmonės įlipa. 


Visa tai kartojasi kiekvienoje stotelėje. Kasdien vis iš naujo. Taigi ne viskas taip paprasta. Kultūrinis žmonių elgesys viešajame transporte  plati tema, o aš paliečiau tik pačią ledkalnio viršūnę.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą